Hakkımızda

Transaksiyonel Analiz Derneği


Türkiye TAD Ekim 2004’te kuruldu. Merkezi San Francisco-ABD’de olan ve dünyada 65’den fazla ülkenin üyesi bulunduğu Uluslararası Transaksiyonel Analiz derneği (ITAA, https://www.itaaworld.org) ile işbirliği içinde faaliyetlerini yürütmeye başladı. Temmuz 2006’da Dünya Kongresi'ni” Istanbul’da gerçekleştirdi. Senede 2 kez TA 101 ve 202 eğitimleri vererek, her ay TA sohbetleri düzenleyerek etkinliklerini sürdürüyor.

Misyon

Transaksiyonel Analiz Derneği (TAD) olarak, psikoterapi, kişisel gelişim ve eğitim alanlarında önemli bir yaklaşım olarak görülen Transaksiyonel Analiz teorisinin, yöntemlerinin ve ilkelerinin bilinirliliğini eğitimler yoluyla artırmak ve gelişimine katkıda bulunmaktır.

Başkandan

Sevgili Transaksiyonel Analiz Dostları,

Ekim 2004 yılında Fatma Torun Reid başkanlığında kurulan Transaksiyonel Analiz Derneği (TAD), kâr amacı gütmeyen, üye odaklı  eğitim, gelişim ve araştırma faaliyetleri sürdüren bir dernektir.

Amacımız; Transaksiyonel Analiz kuramının ve ilkelerinin bilinilirliğini ve uygulamalarını artırarak TA’ya ilgi duyan herkesle buluşturmaya yardımcı olmaktır. Üyelerimiz arasında psikoterapistler, psikologlar, profesyonel koçlar ve mentorlar, eğitimciler, organizasyonel gelişim uzmanları, yöneticiler  ve danışmanlar bulunmaktadır.

TAD kurulmadan önce ülkemizde Transaksiyonel Analiz bilenlerin hatta duyanların sayısı yok denecek kadar az iken TA ekolünü Türkiye’de tanıtmış ve yaygınlaştırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 2006 yılında İstanbul’da Uluslararası Transaksiyonel Analiz Kongresi’ne ev sahipliği yapan derneğimiz kurulduğu günden bu yana düzenli olarak verdiği eğitimlerle dünyanın birçok farklı noktasındaki Transaksiyonel Analiz eğitimcisini ve uzmanını, Türkiye’deki meslektaşlarımız ile bir araya getirme fırsatı yarattı.  

TA, netliği, erişilebilirliği, insan davranışlarını geniş bir yelpazede değerlendirmesi açısından, gittikçe sayıları artan alanlarda kullanılmaktadır.  

Kanada doğumlu bir Amerikalı psikiyatrist ve psikanalist olan Eric Berne (l910-1970) tarafından kurulan TA, insanların davranışlarıyla kişiliklerini nasıl ortaya koyduklarını, psikolojik yapılarını anlatan bir kişilik kuramıdır. İnsanların iletişim şekillerini, birbirleriyle ilişki kurma biçimlerini, etkileşimlerini analiz eden bir iletişim kuramıdır. Erişkin yaşlarda sergilenen davranışların çocukluktan nasıl taşındığını inceleyen gelişim kuramıdır. Doğduğumuz günden bugüne sahip olduğumuz davranış alışkanlıklarımızın acı verici sonuçları olmasına ve engelleyici olmasına rağmen neden tekrar edildiğini açıklayan psikopatoloji kuramıdır. Tabii ki aynı zamanda daha özgür, daha otantik bir yaşam sürebilme desteği veren bir psikoterapi kuramıdır.

Transaksiyonel Analiz Derneğinin kuruluşunun 20. yılında,  kuramın ve uygulama alanlarının siz değerli uzmanlar ve TA dostlarının çabalarıyla bilinilirliğinin arttığını ve birçok mesleğe değer kattığını görmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Gelecekte de derneğimizin gelişerek değer yaratmaya devam edeceğine, hep birlikte, daha nice başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.

Saygılarımızla,

Transaksiyonel Analiz Derneği Yönetim Kurulu adına,

Dernek Başkanı,
Dr. Sema SÜVARİOĞLU

Transaksiyonel Analiz ile Beni, Seni ve Bizi Anlamak...