Tarihçemiz

EN_WebDesDev_2

Hakkımızda

Ekim 2004, TAD'nin kuruluşu ve çalışmalarını, merkezi San Francisco-ABD olan ve dünyada 65’den fazla ülkede üyesi olan Uluslararası Transaksiyonel Analiz derneği (ITAA, www.itaa-net.org) ile işbirliği içinde yürütmeye başlaması.
Temmuz 2006, TA 2006 Dünya Kongresi'nin Türkiye'de yapılması.

sa-fatma-re

Başkandan

Sevgili Meslektaşlarım,

Türkiye’de Transaksiyonel Analiz Derneğini 2004 yılında kurduk. Derneğimiz kurulmadan önce bazı meslektaşlarımızın yakından tanıdığı, bazı uzmanlarımızın ise sadece isim olarak duymuş oldukları bu ekolü ülkemizde de tanıtmış ve yaygınlaştırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Amerika, Avrupa, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan ve Uzak Doğunun pek çok ülkesinde hem ülke çapında hem bölge çapında örgütlenmiş olan Transaksiyonel Analiz dernekleri arasında etkinliğimiz her geçen gün artmakta. 2006 yılında Uluslararası Transaksiyonel Analiz Kongresi’ne İstanbul’da ev sahipliğini yaptık. Kuruluşumuzdan bu yana düzenlediğimiz eğitimler ile dünyanın bir çok farklı noktasındaki Transaksiyonel Analiz eğitimcisini ve uzmanını, Türkiye’deki meslektaşlarımız ile bir araya getirme fırsatı bulduk. Transaksiyonel Analiz Derneği’ne olan ilginiz, uluslararası platformda Türk psikologlarına yeni bir çalışma ve dayanışma fırsatını vermiş oldu.

Transaksiyonel analiz, felsefesinde insanın düşünce ve gelişme gücüne inanan, kullandığı dil ve kavramlarda kuramsal netlik gösteren, içsel ve ilişkisel iletişim ve etkileşim modeli olarak klinik, eğitim ve örgüt psikolojisinde eş değer etkinlikte kullanılabilen psikodinamik bir yaklaşım. Gestalt, psikodrama, bilişsel terapi gibi yöntemler ile entegre edilebilen, bireysel terapi için geçerli olduğu kadar grup, aile ve çiftler terapisinde uygulanabilen bir model. Kurucusu Eric Berne (l910-1970), Kanada doğumlu bir Amerikalı psikiatrist ve psikoanalist. Psikoanalitik eğitimini Paul Federn ve Erik Eriksondan almış, ikinci dünya harbi sırasında orduda psikiatrist olarak öncü grup çalışmaları yapmış, daha sonra San Francisco seminerleri ile teorisini geliştirmiş, altmış yaşında ölümüne kadar konusunda pek çok sayıda kitap ve makale yazmış bir uzman.

Transaksiyonel Analiz ile ilk kez, l970’lerin başında, bir meslek gezisi için davet edilmiş olduğum San Francisco’da tanıştım. Yurda döndüğümde, İstanbul üniversitesi psikoloji departmanı öğretim görevlileri için yaptığım seminerde, Transaksiyonel analiz ile tanışmış olmanın heyacanını bugün gibi hatırlıyorum. Bu yıl, kuruluşunun 34. yılı süren AŞAM Psikolojik Danışmanlık- Çocuk ve Aile Gelişim merkezimizde, pek çok meslektaş çalışırken veya staj görürken Transaksiyonel analizin içerdiği kuramsal ve uygulama yöntemlerinden faydalandılar. Derneğimizin kurulmasından sonra ise bu hizmetin siz ilgili uzmanlar yoluyla daha çok meslektaşa ve dolayısıyla daha çok danışana ulaştığını görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Derneğimizin meslekiçi “sürekli eğitim” programlarını izlemek için bizi e-posta veya telafonla ulaşmaktan çekinmeyiniz. Bizler de sizleri çalışmalarımızdan haberdar etmeye devam edeceğiz.

Verimli ve keyifli çalışmalar dileriz.

Transaksiyonel Analiz Derneği adına,
Dernek Başkanı,
Fatma Torun Reid, MA

Misyon

Transaksiyonel Analiz Derneğinin (TAD) misyonu psikoterapi, kişisel gelişim ve eğitim alanlarında önemli bir yaklaşım olarak görülen transaksiyonel analizi Türkiye'ye duyurmak, uygulamalarını eğitimler yoluyla yaygınlaştırmak ve gelişimine katkıda bulunmaktır.

Kurucu Üyeler

 • Fatma Reid
 • Fatma Şeyma Doğramacı
 • Dilara Ümran Tüzüm
 • Ayla Sevand
 • Ahmet Ecmel Ayral
 • Harice Arzu Erhan
 • Çiğdem Kotil

Yönetim Kurulu

05.03.2013 Tarihinde Gerçekleştirilen Genel Kurul Sonucunda:

TAD Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

 1. Fatma Reid Dernek Başkanı
 2. Cemre Narin Dernek 2. Başkanı
 3. Cansu Özbek Genel Sekreter
 4. Ahmet Ecmal Ayral Sayman
 5. Burçak Güven Üye

TAD Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

 1. İdil Melis Gültekin
 2. Ümran Tüzün
 3. Ayşegül Aydın
 4. Ayla Sevand
 5. Şeyma Doğramacı

TAD Denetleme Kurulu Asil Üyeleri

 1. Sevin Özaydın
 2. Hakan Totkanlı
 3. Kudret Süzer

TAD Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri

 1. Çiğdem Kotil
 2. Banu Güven
 3. Arzu Erhan